Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świętoszek - streszczenie - strona 2

Orgon ujęty jego zachowaniem postanowił zabrać biedaka do siebie. Wychwala przed szwagrem zalety Tartuffe'a, jego pobożność, wstręt do występku. Kleant nie może uwierzyć, że szwagier pozwolił aż tak się omamić. Próbuje mu otworzyć oczy na fałsz ukryty w postępowaniu Tartuffe'a. Orgon nie wierzy w oskarżenia szwagra. Kleant pyta Orgona, dlaczego chce przełożyć ślub Marianny z Walerym, któremu obiecał już rękę córki. Orgon daje wymijającą odpowiedź.


AKT II
Scena 1
Osoby: Orgon, Marianna

Orgon, upewniwszy się, że nikt nie podsłuchuje, pyta córkę, co ta sądzi o panu Tartuffie. Marianna odpowiada, że jej sądy na temat pana Tartuffe'a będą takie, jak zachce ojciec.


Scena 2
Osoby: Orgon, Marianna, Doryna.

Orgon proponuje zdumionej córce poślubienie Tartuffe'a. Do rozmowy wtrąca się Doryna. Bierze propozycję Orgona za żart, jednak kiedy orientuje się, że Orgon naprawdę chce wydać córkę za Tartuffe'a, pokojówka zaczyna z niego szydzić, że chyba musiał oszaleć, jeśli bierze pod uwagę taką możliwość. Doryna dowodzi, że Tartuffe jest biedakiem, a przy tym pełnym próżności. Ostrzega także Orgona, że w takim małżeństwie nie może być mowy o dochowaniu wierności, skoro kobieta sama nie decyduje o tym, kogo chce poślubić. Doryna widząc, że nic nie wskóra u Orgona, stara się namówić Mariannę do sprzeciwienia się woli ojca.


Scena 3
Osoby: Marianna, Doryna

Doryna ponownie radzi Mariannie sprzeciwić się woli ojca. Dziewczyna nie potrafi tego zrobić ze względu na autorytet, jakim darzy rodzica. Nawet miłość do Walerego nie jest dostatecznym motorem do działania. Wobec takiej postawy Marianny służąca roztacza przed nią ironiczną wizję małżeństwa z panem Tartuffem. Marianna nie chce złamać nakazu ojca, ale z drugiej strony myśl o małżeństwie z wybranym przez ojca kandydatem budzi w niej wstręt i