Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świętoszek - streszczenie - strona 3

rodzi myśli samobójcze. Doryna, rozgniewana bezwłasnowolnością Marianny, postanawia jednak jej pomóc i obmyślić sposób na wyjście z sytuacji.


Scena 4
Osoby: Walery, Marianna, Doryna
Doryna ma nadzieję, że Walery zawalczy o swoją wybrankę. Między Marianną a Walerym dochodzi jednak do kłótni – on, powołując się na wolną wolę dziewczyny, każe jej dokonać wyboru, ta zaś, nie chcąc samodzielnie podjąć decyzji, każe decydować Waleremu. Walery, zapewne aby sprawdzić siłę uczuć Marianny, radzi jej wyjść za Tartuffe'a. Marianna, nie dostrzegając ironii w wypowiedzi Walerego, zgadza się z jego zdaniem. Zwaśnionych kochanków godzi Doryna. Radzi, aby Marianna pozornie zgodziła się na propozycję ojca, dzięki czemu będzie mogła odwlekać terminu ślubu. Walery zaś ma zebrać przyjaciół i głośno domagać się swoich praw, wynikających ze złożonej mu niegdyś przez Orgona przysięgi oddania Waleremu ręki Marianny.


Akt III
Scena 1
Osoby: Damis, Doryna

Damis rozzłoszczony decyzją ojca w sprawie ślubu Marianny, postanawia ostro rozmówić się z panem Tartuffem, gdyż czuje, iż miał on wpływ na ojca w tej sprawie. Doryna odradza Damisowi ten krok, wiedząc o jego wybuchowym charakterze. Poleca zostawić rozmowę z panem Tartuffem Elmirze, którą ten darzy sympatią, o ile nie czymś więcej. Damis ukrywa się, aby móc podsłuchiwać rozmowę Elmiry i pana Tartuffe'a.


Scena 2
Osoby: Tartuffe, Doryna

Tartuffe widząc Dorynę głośno i na pokaz krzyczy do służącego, by schował jego włośnicę gdyż wychodzi rozdawać jałmużnę. Dorynie, która chce z nim porozmawiać, każe zasłonić dekolt chusteczką. Doryna prosi Tartuffe'a by poczekał na panią Elmirę, która chce z nim porozmawiać.


Scena 3
Osoby: Elmira, Tartuffe

Tartuffe jawnie uwodzi Elmirę, dotyka jej sukni, później dłoni i kolana. Wyznaje jej miłość i namawia do zdrady. Elmira zachowuje