Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świętoszek - streszczenie - strona 4

się powściągliwie. Obiecuje panu Tartuffe'owi, że nie powie mężowi o tym, co jej wyznał pod warunkiem, że Tartuffe zrobi wszystko, aby przyspieszyć związek Marianny z Walerym. Całą rozmowę słyszy ukryty w gabinecie Damis.


Scena 4
Osoby: Elmira, Damis, Tartuffe

Damis wyjawia Elmirze, że był świadkiem jej rozmowy z panem Tartuffem. Żądny zemsty, chce natychmiast donieść ojcu o poczynaniach rzekomego Świętoszka.


Scena 5
Osoby: Orgon, Elmira, Damis, Tartuffe

Damis opowiada ojcu o wyznaniach czynionych Elmirze przez Tartuffe'a. Elmira tłumaczy mężowi, że skoro sama sobie poradziła z zalotami Tartuffe'a, nie uważała za stosowne martwić tym męża.


Scena 6
Osoby: Orgon, Damis, Tartuffe

Wobec zarzutów Damisa Tartuffe przyznaje się do swojej winy, dodatkowo ją potęgując i przejaskrawiając swój występek. Pada na kolana i żąda dla siebie srogiej kary. Mówi Orgonowi, że nie zdziwi się, jeśli ten będzie chciał go wyrzucić z domu. Orgon, zaślepiony uwielbieniem dla Świętoszka, każe mu powstać z klęczek. Zarzuca synowi, że szkaluje niewinnego człowieka. W gniewie każe się Damisowi wynosić z domu, wydziedzicza go i przeklina. Ponadto postanawia, że jeszcze wieczorem odbędzie się ślub Marianny z panem Tartuffe.


Scena 7
Osoby: Orgon, Tartuffe

Tartuffe mówi Orgonowi, że lepiej będzie, jak wyniesie się z jego domu, w którym wszyscy go nienawidzą i próbują oskarżać o coraz to nowe przewinienia. Tartuffe boi się, że Orgon w końcu uwierzy któremuś z domowników i odkryje jego prawdziwe oblicze. Orgon zapewnia Świętoszka, że jest mu bliższy niż cała rodzina i prosi go, aby z nim pozostał. Tartuffe łaskawie się zgadza.


Akt IV
Scena 1
Osoby: Kleant, Tartuffe

Kleant wyrzuca panu Tartuffe'owi, że uważając się za pobożnego człowieka, pozwolił, aby Orgon wygnał z domu własnego syna. Tartuffe zarzeka się, że w