Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świętoszek - streszczenie - strona 5

sercu wybaczył Damisowi rzucane na niego oszczerstwa, ale po tym, co zaszło, nie wyobraża sobie nadal mieszkać z nim pod jednym dachem. Kleant pyta Tartuffe'a, jakim prawem przyjmuje z rąk Orgona hojny zapis – rękę córki i majątek. Tartuffe tłumaczy, że robi to z troski, aby dobra te nie poszły w złe ręce.


Scena 2
Osoby: Elmira, Marianna, Kleant, Doryna

Doryna zwraca się do Kleanta z prośbą o ratowanie Marianny przed małżeństwem, które szykuje jej ojciec.


Scena 3
Osoby: Elmira, Marianna, Kleant, Doryna, Orgon

Marianna klęcząc błaga ojca, aby - jeśli nie pozwala jej złączyć się z ukochanym - pozwolił chociaż nie poślubiać znienawidzonej osoby. Mówi ojcu, żeby oddał Tartuffowi cały majątek, jednak nie wydawał jej za niego. Marianna woli iść do klasztoru, niż poślubiać Tartuffe'a. Orgon każe córce wstać i walczyć ze swoją niechęcią, która będzie dla niej okazją do umartwiania się i uświęcania duszy. Emira i reszta zebranych osób słuchają słów Orgona z niedowierzaniem. Elmira dziwi się, że mąż jest tak zaślepiony, że ufa bardziej obcemu człowiekowi niż jej. Postanawia sprowokować Tartuffe'a do wyznań w taki sposób, aby Orgon z ukrycia mógł sam usłyszeć, jaki naprawdę jest Świętoszek.


Scena 4
Osoby: Elmira, Orgon

Elmira każe Orgonowi ukryć się pod stołem i stamtąd przysłuchiwać się jej rozmowie z Tartuffem. Tłumaczy także mężowi, że postara się tak prowadzić rozmowę, aby  Tartuffe jak najbardziej się odsłonił. Orgon ma przerwać schadzkę jak tylko usłyszy wystarczająco wiele, by przekonać się o faktycznych zamiarach Tartuffe'a.


Scena 5
Osoby: Tartuffe, Almira Orgon pod stołem

Elmira stara się przekonać Tartuffe'a, że odwzajemnia jego uczucia. Ten jednak nie daje się łatwo przekonać i żąda od niej mocniejszego dowodu niż tylko słowa. Demaskuje przy tym swą rzekomą pobożność, mówiąc iż „wcale