Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świętoszek - streszczenie - strona 6

nie grzeszy ten, kto grzeszy w sekrecie”. Rozwiewa obawy kobiety przed karą boską i zobowiązuje się całą winę za ich postępki wziąć na siebie. Elmira tak kieruje rozmową, że Świętoszek ośmiesza Orgona mówiąc wprost, że tak go do siebie przywiązał, iż wszystko, cokolwiek zrobi, ujdzie mu bezkarnie.

Tartuffe żąda od Elmiry dowodu miłości oraz wyśmiewa się z naiwnego Orgona.


Scena 6
Osoby: Orgon, Elmira

Kiedy Tartuffe wychodzi, aby sprawdzić, czy nikt nie przeszkodzi jego spotkaniu z Elmirą, Orgon rozmawia z żoną. Jest oburzony zasłyszaną rozmową i twierdzi, że jest już przekonany co do prawdziwego oblicza Świętoszka.


Scena 7
Osoby: Tartuffe, Elmira, Orgon

Kiedy Tartuffe podchodzi z otwartymi ramionami do Elmiry, ta odsuwa się i Taruffe staje twarzą w twarz z Orgonem. Oburzony Orgon każe się Świętoszkowi wynosić ze swojego domu, na co Taruffe odpowiada, że dom jest jego własnością i to Orgon ma go natychmiast opuścić.


Scena 8
Osoby: Elmira, Orgon

Orgon wyznaje Elmirze, że przekazał dom panu Tartuffe'owi.


Akt V
Scena 1
Osoby: Kleant, Orgon

Orgon martwi się zniknięciem szkatułki, w której przechowywał ważne dokumenty przyjaciela, i których zobowiązał się strzec. Wyznaje szwagrowi, że dał je na przechowanie Świętoszkowi. Żali się, że już teraz wie, iż pod maską pobożności kryją się zwykli oszuści. Kleant odwodzi szwagra od wyciągania tak radykalnych wniosków mówiąc, że „lepiej zbyt wierzyć w ludzi, niż nie wierzyć wcale”.


Scena 2
Osoby: Orgon, Kleant, Damis

Wybuchowy Damis grozi, że obetnie uszy Świętoszkowi. Hamuje go wuj mówiąc, że przemocą niczego nie osiągnie.


Scena 3
Osoby: Pani Pernelle, Orgon, Elmira, Kleant, Marianna, Damis, Doryna

Pani Pernelle nie chce wierzyć w słowa syna, tak jak kiedyś on nie chciał uwierzyć w to, co mówiła o panu Tartuffie jego rodzina. Kleant kładzie kres sprzeczkom