Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świętoszek - streszczenie - strona 7

matki z synem mówiąc, że należy pomyśleć, jak wybrnąć z całej sytuacji. Zjawia się Pan Zgoda.


Scena 4
Osoby: Orgon, Pani Pernelle, Elmira, Marianna, Kleant, Damis, Doryna, Pan Zgoda

Pan Zgoda zjawia się w imieniu Pana Tartuffe'a i chce rozmawiać z Orgonem. Okazuje się, że z woli Świętoszka, który stał się prawowitym właścicielem domu, Orgon wraz z rodziną mają go opuścić najpóźniej do następnego ranka.


Scena 5
Osoby:  Orgon, Pani Pernelle, Elmira, Marianna, Kleant, Damis, Doryna

Dopiero po wizycie Pana Zgody Pani Pernelle daje wiarę w prawdziwe oblicze Świętoszka. Rodzina zastanawia się, jak rozwiązać ciężką dla nich sytuację. Elmira radzi rozgłosić podłość Świętoszka.


Scena 6
Osoby: Walery, Orgon, Pani Pernelle, Elmira, Marianna, Kleant, Damis, Doryna

Walery ostrzega Orgona, że Tartuffe oskarżył go przed księciem o kolaborowanie ze zdrajcą stanu. Radzi Orgonowi ucieczkę i wręcza mu pieniądze na podróż w bezpieczne miejsce. Pozostali domownicy obiecują czuwać nad sytuacją w domu Orgona.


Scena 7
Osoby: Tartuffe, Orgon, Oficer gwardii, Pani Pernelle, Elmira, Kleant, Marianna, Walery, Damis, Doryna

Tartuffe przybywa do domu Orgona w towarzystwie oficera gwardii. Jest pewien, że jego plan się powiódł. Szeroko rozpowiada o przywiązaniu, jakie żywi dla księcia oraz o umiłowaniu prawdy, która to kazała mu donieść na Orgona. Niespodziewanie sprawa przybiera zupełnie inny obrót. Oficer aresztuje Tartuffe'a. Okazuje się, że książę przejrzał niecne zamiary Tartuffe'a i cofnął darowiznę przekazaną mu przez Orgona.


Scena 8
Osoby: Pani Pernelle, Orgon, Elmira, Marianna, Kleant, Walery, Damis, Doryna

Kleant radzi Orgonowi zostawić los Tartuffe'a w rękach sprawiedliwości i mieć nadzieję na jego nawrócenie na drogę cnoty. Orgon przyznaje mu rację i zamierza podziękować księciu oraz Waleremu,